Jak připravit čajový odvar z honeybushe

dopřejte si doušek zdravého nápoje

V zemi původu, tj. v Jižní Africe a zejména v okolí Kapského města, je typickou variantou nápoj s notnou dávkou mléka. Přestože disponuje již sám od sebe příjemně nasládlou chutí, se takto připravený nápoj ještě náležitě vydatně osladí. Tímto získává na značné popularitě u dětí. Alespoň je tak nepostradatelnou součástí například víkendového rána. Oproti tomu, pokud nahlédneme do jiných zemí, kde získal honeybush patřičně na své oblibě, pak dojdeme k faktu, že je preferován více v podobě čajové modifikace. Například v Japonsku a rovněž i ve Švýcarsku je upřednostňována varianta neslazeného lahodného moku, díky ní tak více vynikne přirozená příjemně nasládla chuť, která je charakteristická pro honeybush.

Honeybush je aktuálně dostupný v několika variantách. Vyjma klasicky známého sypaného honeybushe, jsou k dostání rovněž nálevové sáčky pro ty, kteří si chtějí dopřát honeybush i v případě, kdy nedisponují potřebně dostatečným časem či ne vždy mají náležitě vhodné podmínky pro potřebnou přípravu. V rámci porcované alternativy honeybushe na trhu se mnohdy jedná o typické značky zabývající se produkcí čaje po mnoho let. Můžete si být však jisti, že honeybush k dostání v nálevových sáčcích neztrácí na kvalitě a rovněž ani na jeho charakteristicky lahodné chuti.

Je záhodno zmínit, že hlavní příprava honeybushe není v podstatě něco velmi složitého a značně náročného, a to včetně garance zachování veškerých význačně prospěšných látek, včetně příjemné medové vůně. Samotná podstata netkví v umu vaření či ohledně servírování tohoto lahodného nápoje pocházejícího z Jižní Afriky, ale naopak! Spíše je to vědomost důležitých „maličkostí“, čím se právě bude odlišovat. Všeobecný základní postup spočívá v následujícím – vrchovatá čajová lžička honeybushe, poté je možno zalít zhruba jedním litrem vroucí vody a následně nechat louhovat po dobu patnácti minut. Jestliže ovšem místo této sypané varianty zvolíte honeybush porcovaný v nálevových sáčcích, pak interval louhování je o něco kratší, avšak vždy minimálně po dobu deseti minut.

Je důležité vědět a mít zejména na paměti, že v rámci louhování musí být varná nádoba po celou dobu přikrytá. Je to ohledně účelnosti. Jen tak bude dosaženo maximálního efektu a uchování zcela čerstvé dávky s veškerými složkami, které mají vliv na typické medové aróma. Samozřejmě, v případě konvice se nejedná o problém. Ale jestliže jde o přípravu menšího množství honeybushe, jako například jeden či dva šálky, je vhodné zvolit v tomto případě termosku. Další možností v rámci přípravy honeybushe je alternativa přípravy nad otevřeným ohněm. Díky tomu tak získáte lahodný nápoj nejvíce se podobající klasicky připravovanému honeybushi, se kterou je možno se dodnes setkávat v okolí Kapského města. Můžete si být jisti, že tato varianta, kdy místo zalití vroucí vodou nachystanou směs honeybushe ponecháte během louhování vařit na sporáku, získáte honeybush s ještě více umocněnou vůní i chutí.

Závěrem ještě je třeba vyzdvihnout a zmínit podstatnou věc. Stejně jako tomu je i v případě rooibosu, rovněž i honeybush neobsahuje třísloviny. Co to znamená? Jestliže během louhování pozapomenete hlídat čas a doba louhování je o nějaký ten časový interval - pět či deset minut přetažena, nehrozí žádné riziko. Prakticky se nic neděje. Díky nepřítomnosti tříslovin zůstává chuť neměnná. Není zde třeba jakýchkoliv obav ohledně potenciální svíravé chuti, což bývá u klasických čajů louhovaných po delší dobu.