Honeybush čaj

ochutnejte mocný nápoj z medového keře

Odborníci i příznivci čaje jistě dobře znají Honeybush čaj. Pro nezasvěcené, kteří však preferují hodnotné čaje, je záhodno tento lahodný mok rozhodně zkusit. Seznamte se s honeybushem.

O Honeybush čaji

Honeybush je přírodní bylinný čaj mající původ v Africe. Je příbuzný známému rooibosu. Oproti němu však honeybush disponuje sladší chutí a charakteristickou medovou vůní.

Vzhledem k tomu, že honeybush nepochází přímo z čajovníku, bývá nazýván čaj - nečaj. Avšak preparace je u něj stejná jako u ostaních čajů, a to včetně podobných moků jako je Maté či Lapacho, řadící se mezi čaje. Honeybush je poddruh Cyclopia intermedia. Nazýván je medovým keřem pro své typické medové aróma i žluté květy. Rovněž z anglického překladu je toto označení jednoznačné – honey = med a bush = keř, tudíž medový keř. Keř dosahuje výšky do 60 cm. Koncem léta probíhá sklizeň. Leckdy dojde jen k regulaci mladých výhonků a jindy naopak k odstranění celé rostliny.

V rámci sklizně je keř nasekán na malé kousky o velikosti několika milimetrů až tři centimetry. Poté se namáčí a fermentují a to již povětšinou v předehřátých pecích. Fermentace trvá po delší časový interval - po dobu několika hodin. Konečnou fází je sušení na slunci, které trvá několik dní, kdy poté dojde ke změně vzhledu produktu na tmavě hnědou barvu a jeho medová vůně nabyde na intenzitě.

Pozitivní účinky Honeybush čaje

Honeybush disponuje blahodárným vlivem na lidské zdraví. Ukrývá v sobě významné antioxidační látky, o nichž je známo, že jsou účinné v předcházení kardiovaskulárnímu a nádorovému onemocnění. Antioxidanty jsou význačné, neboť kolidují tvorbě volných radikálů vyvolávajících celou škálu chorob.

Honeybush čaj má rovněž pozitivní vliv na bolesti břicha, kojeneckou koliku, křeče apod. Taktéž má příznivý účinek proti virům, bakteriím či plísním a ochraňuje játra. Je vykazován též přínosný efekt na psychiku v podobě navození lepší nálady. Blahodárně působí v případě problému s nespavostí. Nejen antioxidanty se nachází v čaji, ale též značné množství minerálních a stopových prvků - železo, mangan, měď, vápník, hořčík, zinek či draslík. Honeybush čaj povzbuzuje apetit k jídlu, má vliv na proces zpomalení stárnutí kůže, působí protizánětlivé, redukuje hladinu cholesterolu i tuku v krvi. Prospěšný vliv má i na úpravu menstruačního cyklu, poklesu nebezpečí vzniku osteoporózy apod.

Příprava Honneybush čaje

Nejedná se o žádnou složitou přípravu, ba naopak. Jedna čajová lžička náleží na jeden šálek čaje. Rozhodné je, jak silný čaj je preferován. Pro silnější variantu je možno přidat více lžiček čaje. Přelít vroucí vodou a po dobu zhruba pěti minut nechat louhovat. Poté si můžete vychutnat svůj lahodný šálek zdravého čaje. Vhodné je střídání čaje honeybush s rooibos, neboť v rámci efektu dochází ke vzájemnému pozitivnímu doplnění.

Je možno na dochucení zvolit med či citrón. Nejúčinnější je konzumace čaje bez použití sladidla. Vzhledem k tomu, že čaj disponuje svou nasládlou chutí, bude i tak lahodný. Lze ho popíjet jak teplý, tak rovněž i jako chlazený, kdy v horkých letních dnech se tak stává zcela ideálním osvěžujícím nápojem.