Zelený honeybush

odhalte rozdíly mezi zeleným a oxidovaným honeybushem

Mýty, ale i prostá vyprávění na základě vzpomínek z dětství šířící se v Kapském městě a okolí, pojednávají o lahodném moku s podmanivou vůní, který je připraven ze zelených lístků keře se sytě žlutými květy, se vztahuje však k jeho konvenčímu druhu. Vždyť ještě před zhruba dvaceti lety bylo zcela nemyslitelné, že by se v budoucnu mohla vyvinout další alternativa tohoto typicky přírodního moku. Tamní příprava honeybushe od samého prvopočátku byla v podobě nálevu ze zelených lístků, jenž byly náležitě s patřičnou péčí sklizeny a poté ponechány k nezbytné fermentaci. Zdejší jihoafrické slunce je důkladně usušilo do požadovaného stavu. Do nedávné doby nikomu ani ve snu nebyla vnuknuta myšlenka, že by jednou bylo reálné získání honeybushe odlišnou metodou.

Moc a síla honeybushe od nepaměti pramení ze způsobu zpracování na základě fermentace. Zelené lístky z keře se ihned po sklizni vrší na hromady, které mnohokrát dosahují obřího rozměru a váží až několik tun. Zmíněné nakupené hromady lístků se nechávají působit několik dní. Po celou dobu jsou přikryty specifickým plátnem. Jakmile lístky dosáhnou svého typicky nahnědlého zbarvení, jsou vystaveny přímým slunečním paprskům za účelem náležitého usušení.

Výrobní proces zaznamenal pokrok ve zpracování, kdy vše probíhá v rámci modernějšího provedení. Zpracování lístků je v troubách dosahující ohromných rozměrů, kde je striktně hlídána a dodržována stanovená stupnice teploty. Vše je pod bedlivou kontrolou. Faktem nicméně nadále zůstává samotná fermentace, která nadále setrvává rozhodným faktorem v rámci zpracování. Jedině tak je zachována charakteristická medová vůně, která zkrátka náleží k honeybushi.

Nicméně pravdou však je, že od roku 1998 tento verdikt nemusí pokaždé být striktně platný. Bylo tomu více jak dvě stě let, kdy došlo k prvotnímu rozmachu medového keře z jižní Afriky z venkova do měst. A právě výrobci lahodného moku vešli s unikátním objevem. Jedná se o zelený honeybush. Způsob zpracování i původní látka je zcela shodná s typickým honebushem. Avšak s jednou výjimkou! Vše zde probíhá bez fermentace. Zásadním faktem je, že nadále je zachována typická podmanivá medová vůně zeleného honeybushe, jak je tomu v případě u klasického honeybushe. A netýká se to jen aróma, ale rovněž veškeré význačné látky působící blahodárně na lidský organismus jsou zachovány. Odlišnost je v zeleném zbarvení, čímž se podobá zelenému čaji. Značné pozitivum je, že se jedná o zdravější obměnu. Proč tomu tak je? Zelený honeybush v sobě ukrývá více antioxidantů i význačných látek, což je způsobeno právě vynecháním fermentace při zpracování lístků z keře.

Na uchování veškerých minerálních látek i důležitých složek, které velmi příznivě působí na lidské zdraví, má vliv sušení lístků z keře bezprostředně po sklizni. Varianta zeleného honeybushe je zejména vhodná nejen pro své medové aróma, ale především pro velmi efektní účinnost na lidský organismus. Tato podoba zeleného honeybushe je ideální volbou zejména pro všechny, kteří upřednostňují zdravější formu na přírodní bázi. Zelený honeybush příznivě působí proti různým zánětům, má vliv na regulaci cukru v krvi či vysoký krevní tlak, ale rovněž je prospěšný při onemocnění srdce.

Připomínka na závěr. Honeybush není třeba pít vždy jen jako horký nápoj. Můžete prostřídat a vychutnat si popíjení studeného šálku honeybushe. Pro osvěžení je vhodná volba přidání například šťávy z ovoce. Honeybush neznamená jen horký lahodný mok připomínající čaj.